درس‌های این ترم و ترم آتی

http://rack1.vladstudio.com/jpg_low/800x600/vladstudio_where_xmas_gifts_are_born_800x600.jpg

حقیقتش اومدم اینجا چیزای زیادی یاد می گیرم واقعاً، ولی بیشتر از چیزای علمی که یاد می گیرم، چیزای غیر علمی هستش که یاد می گیرم! از خونه داری و تمیز کردن و بشور و بساب و پخت و پز و اداره امور مالی و این صحبتا! و خیلی هم خوب است! یعنی اگه تو ایران می موندم شاید حالا حالاها اینا رو یاد نمی گرفتم.
از نظر علمی هم، سه تا درس دارم، یه چیزایی تو هر کدوم یاد می گیرم.
تو یکی (که اسمش هست fundamentals of optimization ا)،  linear programming و duality و اینا یاد می گیرم که خییییییلی مهمه و جزو چیزهای پایه ای بهینه سازیه که تو شریف یاد نگرفتمش.
تو یکی اش (که اسمش هست combinatorial optimization) الگوریتمهای مربوط به flow و matching و matroid و اینا می خونیم که یه مقدار هم زشتن الگوریتمهاش ولی به عنوان چیزهای کلاسیک و ایده های مهم قدیمی باید یاد بگیریم اینا رو. استادش (Jochen Könemann) هم خیلی خوب درس نمی ده و باید خودم بشینم بخونم.
سومی هم نظریه گراف هستش که این درس مورد علاقه مه. استادش (Jim Geelen) خیلی آدم باحالیه، هم خیلی عالی درس می ده و اول شهود رو منتقل می کنه و بعد درس می ده، هم خودش خییییلی آدم باهوش و تیزیه، هم کلاً یه کمی خل و چله !! نه این که واقعاً خل و چل باشه، ولی چیزای بامزه می گه سر کلاس. بعد این تو هر سری تمرین یه دونه مسئله امتیازی می ده که خیلی سخت ولی باحال هستن، مثل مسئله های المپیاد هستن! ایشون یه لهجه بریتیش غلیظی داره و کلی از حرفاشو نمی فهمم. ولی شاید تصمیم گرفتم بهش تو research کمک کنم چون از شخصیتش خوشم اومده. کاری که الان داره می کنه اینه که، قضایای عمیقی که Robertson, Seymour برای گرافها ثابت کردن رو داره تعمیم می ده به مترویدها. متأسفانه من متروید بلد نیستم :-( ولی می خوام تو تعطیلات کریسمس بشینم بخونم یاد بگیرم.
سوال امتیازی این هفته: فرض کنید بی نهایت گراف ساده و همبند داریم که در هیچ کدومشون نمی شه مسیری به طول 10 پیدا کرد. ثابت کنید یکی از این گراف ها زیرگراف یکی دیگه است.
استاد اصلی فعلی خودم یه آقای برزیلیه به اسم Ricardo Fukasawa که روی mixed integer linear programming کار می کنه. یعنی این که ما یک سری متغیر داریم که تو یک سری نامساوی خطی صدق می کنند. بعد می خواییم یه تابع خطی از اینا رو minimize کنیم. ولی نکته اش اینه که یه سری از این متغیرها می خواییم عدد صحیح باشن و این شرط بسیار مسئله رو پیچیده می کنه! حالا approach ایشون اینه که بررسی می کنه که فضای این متغیرها (که شکل یه چندوجهی تو فضاست) چه شکلیه و این صحبتا، در نتیجه یه جورایی به جبر خطی و هندسه هم مربوط می شه. فعلاً چیز بیشتری نمی دونم! حالا قراره دو ترم درس بگیرم و بعد از اون جدی تر research رو شروع کنم.
ترم دیگه یه درس به اسم Kolmogrov Complexity ارائه می ده دانشکده علوم کامپیوتر که شاید برم سر کلاساش بشینم، به نظر جالب می آد. موضوعش اینه که با چند بیت می شه یه رشته رو توصیف کرد؟
http://en.wikipedia.org/wiki/Kolmogorov_complexity

دو تا درس می خوام بگیرم ترم بعد، یکی integer programming که به موضوع کار استادم مربوطه، و یکی دیگه approximation algorithms که درس سخت ولی مهمی در زمینه بهینه سازی ترکیبیاتی و الگوریتم هستش. سر کلاس های جبر خطی آندرگرد هم می خوام برم، چون خیلی به مفاهیمی مثل مقدارویژه، قطری سازی و اینا مسلط نیستم!

/ 0 نظر / 56 بازدید