خونه

http://www.princeton.edu/~oktour/virtualtour/french/Images/Expansions/CafeVivExp.jpg

ترمم در واترلو تمام شد، با نمرات عالی! چند روزی رفتم ونکوور برای تعطیلات، بسیار شهر زیبایی بود. حالا برای یک درس یک ماهه اومده‌ام به مونترآل. الان تو یه کافه‌ای نشستم مثل این که عکسش رو می‌بینید، دارم از اینترنتش استفاده می‌کنم. خیلی اهل سفر نبودم تا یک سال پیش، ولی اخیراً بسی از سفر لذت می‌برم. یکی این که آدم‌های مختلف با نحوه‌های زندگی مختلف، و مکان‌های دیدنی جدید رو می‌بینم که خب جالب است. دیگه این که خودم رو بیشتر می‌شناسم. پی می‌برم یه سری چیزا که به نظر می‌اومد برام مهم‌ان، مهم نیستن واقعاً، به این معنی که دلم براشون تنگ نمی‌شه، یا -به یک معنای مبهمی- خیلی «اصیل» نیستند. تو این مطلب هم می‌خوام چند تا نمونه بگم، که برم جالب بودن، یعنی چیزایی که در مورد خودم کشف کردم. امیدوارم بعدها حوصله کنم و درباره‌ی این سه شهر (واترلو، ونکوور و مونترآل) و تفاوت‌هاشون بیشتر بنویسم.

یک مفهوم واقعاً اصیل، «خونه» هستش. خونه یعنی جایی که توش مستقری، کلیدش رو داری، می‌تونی دکوراسیونشو عوض کنی، هر وقت خواستی می‌تونی رفت‌وآمد کنی بهش و بخوابی توش! مهم نیست که تو تهران باشه، یا واترلو، یا مونترآل. جداً دلم برای خونه تنگ شده بود (تو ونکوور و چند روز اول این‌جا پیش یکی از دوستان بودم)، و دیشب که برای اولین بار توی خونه‌ای که تو مونترآل اجاره کردم خوابیدم، حس خیلی خوبی داشتم. اون شب اولی که تو خونه‌ام تو واترلو خوابیدم هم حس خوبی داشتم، علیرغم این که تصور می‌کردم شب اول سخت باشه. همین حس خوب بود که بهم انگیزه داد تا این پست رو بنویسم. این «وبلاگ» هم تقریباً شده خونه‌ی مجازی من.

«دوست صمیمی» (که تعدادشان به انگشتان دست نمی‌رسد) برای من یک مفهوم اصیل است، ولی «دوست» این طوری نیست، هر جا که برم، با سرعت قابل قبولی دوستانی پیدا می‌شن! ولی وقتی برم جای دیگه‌ای، دلم براشون تنگ نمی‌شه.

به همین ترتیب برای من «ایران» یک مفهوم اصیلی نیستش چندان، اگرچه «آدم‌های فارسی‌زبان» چنینند و اگه مدت زیادی با هیچ آدم فارسی‌زبانی معاشرت نکنم یه طوری می‌شم (اگرچه تابحال برای مدت طولانی امتحانش نکردم، شایدم عادت کنم).

یک چیز اصیل جالب دیگر که فکرشو نمی‌کردم «ترانه‌ها» هستند. اصلاً فکر نمی‌کردم شنیدن برخی ترانه‌های بتونه انقدر منو به هیجان بیاره. شاید بعداً مثال‌هایی در این مورد به ذهنم برسه و بنویسم.

/ 0 نظر / 10 بازدید