عبدالکریم سروش در واترلو

پریروز عبدالکریم سروش اومده بود دانشگاه واترلو و به سوالات برخی از کنجکاوان پاسخ داد. با این که ۶۵ سال داشت ولی نستباً چابک و سرحال بود (مثل خارجیا!) و خوش‌سخن هم بود. یعنی یک سوال کوتاه می‌پرسیدن و نیم ساعت جواب می‌داد و شرح و بسط می‌داد. نظرم این بود که کلاً آدم جالبیه. حرف‌هاش روشن‌گرانه بود، و آدم عمیقی هم بود. دو گوشه از حرف‌هاش که برام جالب بود رو ذکر می‌کنم (از نظریات مذهبی‌اش چیزی نمی‌نویسم چون کاملاً موافق نیستم باهاشون).

نخست این که گفت اخیراً به این که در گذشته تبعیض مذهبی اعمال می‌شده خیلی حساسیت ایجاد شده. در حالی که در روزگار ما نیز نوع دیگری از تبعیض اعمال می‌شود که انقدر به آن عادت کرده‌ایم که آن را نمی‌بینیم: تبعیض ملی. یعنی به حکم این که آدم در کدام کشور متولد شده و پدرش کجایی بوده، بین آدم‌ها فرق می‌گذارند و برای ورود به برخی کشورها ویزا لازم است و غیره.

دیگر این که گفت سکولاریزم امروزه به دو مفهوم به کار برده می‌شود که یکی دانستن آن‌ها خطای بزرگی است و باعث سوءتفاهم. یکی سکولاریزم سیاسی و دولتی، یعنی این که آدم معتقد باشد در قانون و نحوه کار دولت، فرقی بین ادیان و عقاید مختلف وجود نداشته باشد. که به آن حکومت فرادینی هم اطلاق می‌شود. دومی سکولاریزم فردی، به این معنی که آدمی به دینی معتقد نباشد. و گفت که مثلاً من خودم مسلمان هستم ولی معتقدم سکولاریزم سیاسی خوب است.

اگر کسی نکته‌ی جالب دیگری از سخنان او شنیده می‌تواند کامنت گذارد که سایرین استفاده کنند.

/ 0 نظر / 23 بازدید