کرم ضدآفتاب بزنین!

مطلب زیر رو تو این وبلاگ خوندم، خیلی خیلی خوشم اومد. حیفم اومد نذارمش این‌جا. اصل مطلب این‌جاست.

"دوستان عزیزم. اگه بخوام فقط یه توصیه بهتون بکنم اینه که کرم ضد آفتاب استفاده کنین. فایده دراز مدت کرم ضد آفتاب از نظر پزشکی ثابت شده ولی بقیه توصیه هایی که میخوام بکنم، هیچکدوم پایه علمی نداره.  با این وجود اون توصیه ها را هم می‌کنم. فقط یادتون نره که به جز تجربه شخصی هیچ پشتوانه ای براشون ندارم....

از زیبایی و جوونیتون نهایت استفاده را بکنین... فکر کنم توصیه بیهوده‌ای کردم چون هیچ‌کس قدر زیبایی و جوونیش را تا وقتی از دستشون بده نمیفهمه. مثل هوا که فقط وقتی بهش فکر می‌کنین که نفستون بند اومده. ولی باور کنین. بیست سال دیگه وقتی به عکس بیست سالگیتون نگاه می‌کنین، تاز می‌فهمین چه چیزهایی براتون ممکن بود بود که دیگه نیست. چقدر خوش‌قیافه بودین و اون‌قدر هم که فکر می‌کردین چاق یا بدهیکل نبودین.

نگران آینده نباشین. البته اگه دوست دارین نگران باشین، ولی بدونین که فایده نگرانی همون‌قدره که آدامس جویدن برای حل مسئله امتحان جبر فایده داره. مسائلی که در زندگی باهاش روبرو می‌شین مسائلی خواهند بود که حتی از ذهن نگرانتون هم نگذشته.

هر روز حداقل یک کار ترسناک بکنین.

آواز بخونین.

به احساسات دیگران بی‌توجه نباشین. آدم‌هایی که به احساسات شما بی‌توجهن را تحمل نکنین و دور خودتون نگه ندارین.

وقتتون را صرف حسادت نکنین. بعضی وقتها شما جلویین، بعضی وقتها عقب. مسابقه طولانیه... و اگه راستش را بخواهین تهش اینه که این مسابقه بین شما و شماست و نه هیچکس دیگه.

تعریف‌هایی که ازتون می‌شه را به خاطر بسپارین ولی توهین‌ها را فراموش کنین. راستی اگه تونستین اینکار را بکنین، به من هم یاد بدین چه جوری میشه این کار را کرد.

نامه‌های عاشقانه قدیمی‌تون را نگه دارین. قبض بانک‌های قدیمی را دور بندازین.

قبل از دویدن، ورزش کششی بکنین.

اگه برای زندگی‌تون برنامه ندارین، حس گناه نکنین. اکثر آدم‌ها تا 30 سالگی نمی‌دونن قراره چه کاره بشن. حتی موفق‌ترین آدم‌های چهل‌ساله‌ای که من می‌شناسم اکثرا همین‌طور بودن.

مواظب زانوهاتون باشین.  وقتی شروع کنن به اذیت کردن، حسرت روزگاری که خوب کار می‌کردن را می‌خورین.

ممکنه ازدواج بکنین. ممکنه نکنین. ممکنه ازدواج بکنین و طلاق بگیرین. ممکنه بچه‌دار بشین یا نشین. ممکنه تو مراسم 70 امین سالگرد ازدواجتون برقصین. در هر دو حالت نه خیلی به خودتون افتخار کنین و نه خیلی خودتون را سرکوفت بزنین. یادتون باشه که نصف اتفاقات زندگی‌تون تصادفیه. و البته زندگی هر کس دیگه‌ای هم همین‌طوره.

از بدنتون لذت ببرین. بهش مفتخر باشین. ازش نترسین. ازش خجالت نکشین. یا از این که بقیه مردم در موردش چطور فکر می‌کنن. بدنتون بهترین وسیله‌ایه که تا آخر عمر خواهین داشت.

حتی اگر هیچ‌کس را ندارین و هیچ جایی به جز اتاقتون را ندارین، رقص یادتون نره.

وقتی یه وسیله نو میخرین حتما دستورالعملش را بخونین. حتی اگه بهشون عمل نمی‌کنین.

مجله‌های زیبایی نخونین. تنها اثری که دارن اینه که بهتون حس زشت بودن می‌ده.

با پدر و مادرتون وقت صرف کنین چون هیچ‌وقت نمی‌دونین کی از دستشون می‌دین. با خواهر برادراتون مهربون باشین چون قوی‌ترین ارتباط شما با گذشته‌تون هستن و البته تنها کسانی که وقتی به یه مشکل جدی بربخورین کنارتون می‌مونن.

دوستان می‌آن و می‌رن. ولی یه سری دوستان ارزشمند هستن که وقتی اومدن نباید بذارین که از دست برن. تمام تلاش‌تون را بکنین که پلی روی فاصله‌های جغرافیایی و فرهنگی‌تون بزنین. خصوصا وقتی ازدواج کردن یا ازدواج کردین و این فاصله‌ها بیشتر شد.

سفر کنین.

سفر کنین.

سفر کنین.

واقعیت‌های غیر قابل انکار را قبول کنین. بله قیمت‌ها بالا میره. سیاستمدارها به کثافت کشیده می‌شن و شما هم پیر می‌شین. وقتی که پیر شدین یادتون می‌آ‌‌د که روزی اجناس ارزون بودن، سیاستمداران باشرافت بودن و بچه‌ها به مسن‌ترها احترام می‌ذاشتن.

به مسن‌ترها احترام بذارین.

توقع نداشته باشین که کسی مواظب شما باشه. ممکنه سرمایه‌گذاری خوبی داشته باشین. ممکنه همسر پولداری داشته باشین. ولی اگه خوب فکر کنین هرکدوم از اینها را می‌شه یک شبه از دست داد.

زیاد به موهاتون ور نرین. وگرنه وقتی 40 سالتونه به نظر 80 ساله می‌آد. به پوستتون هم زیاد ور نرین وگرنه تو 40 سالگی 100 ساله به نظر می‌آد.

مواظب باشین که توصیه‌های کی را باور می‌کنین. ولی حتی اگر توصیه‌های کسی را باور هم نمی‌کنین بذارین توصیه‌اش را بکنه. توصیه کردن یه جور غم گذشته خوردنه. یه جور واکس زدن گذشته و قشنگ کردنش. حتی یه جور تلاش برای ماهی گرفتن از گذشته ... اگه دوست ندارین توصیه‌های من را باور کنین، باور نکنین ولی کرم ضد آفتاب را جدی بگیرین."

by Mary Schmich, published in the Chicago Tribune, 1997

ترجمه با اندکی تغییرات (بدون تغییر محتوی)

------------------------

فکر می‌کنم یه دلیلی که از این مقاله خوشم اومده اینه که یه زن اونو نوشته و زن‌ها معمولاً توصیه‌هاشون (اگه خیلی پرت نباشه) جالبه. چند تا از اینا هم بوده که خودم بهشون رسیدم و بهشون باور دارم ("دوستان می‌آن و می‌رن"، "سفر کنین")، در نتیجه احتمال این که بقیه‌شون هم درست باشه بیشتر می‌شه! به هر حال یه سری از این توصیه‌ها فقط به آدم‌های با فرهنگ غربی اپلای می‌شه.

 

/ 0 نظر / 21 بازدید